O ile garnitur jest męskim strojem doskonałym na praktycznie wszystkie okazje, o tyle surdut i smoking noszone są znacznie rzadziej, na szczególne okazje. Garnitur składa się z marynarki i spodni, czasem również z kamizelki. Rozróżniamy więc garnitury dwu i trzyczęściowe. Wiele osób wciąż uważa, że najbardziej eleganckie są właśnie te ostatnie, trzyczęściowe. Jednak tak naprawdę, niewielu panów faktycznie dobrze w nich wygląda. Do garnituru dobierany koszulę i krawat, a także często poszetkę a na szczególne okazje również, kwiat lub specjalną brosze w butonierkę.
Smoking za to, to strój absolutnie wieczorowy. Zakłada się go więc jedynie na bardzo odświętne uroczystości wieczorowe. Wielkim nietaktem, jest wkładanie go na uroczystość, która odbywa się w ciągu dnia, nawet, gdy zakończyć ma się dopiero wieczorem. Smoking powinien być bezwarunkowo czarny, a odpowiednimi a wręcz wymaganymi dodatkami są takie elementy jak szeroki, plisowany pas, muszka oraz biała koszula, z plisami z przodu. Czasem w sprzedaży można natrafić na smokingi białe. Włożenie jednak takie smokingu wciąż jest wielkim błędem i złamaniem etykiety.
Surdut składa się z trzech części, spodni, kamizelki oraz surduta z charakterystycznym, zaokrąglonym tyłem. Ten zaokrąglony tył odróżnia surdut od fraka, który tylne poły ma wycięty w szpic. Surdut powinien być ciemnoszary, obecnie dopuszczalne jest również by był jasnoszary. Kamizelka za to powinna być czarna a krawat szary. Surdut zakłada się na specjalne okazje. Najczęściej obecnie na zaproszeniu zamieszczana jest informacja, jeśli uroczystość wymaga by goście przychodzili ubrani właśnie w surdut. Dziś najczęściej panowie prezentują się w garniturach.
Ubierając się w nie, najłatwiej uniknąć towarzyskiej gafy. To jednak nie znaczy, że nie warto mieć w swojej szafie eleganckiego surduta czy smokingu. Smoking lub surdut to dobry wybór dla pana młodego. To często jedyna okazja do aż tak eleganckiego stroju. Warto jednak pamiętać, że smoking można założyć jedynie wtedy, gdy ślub odbywa się wieczorem. Ubierając surdut, mamy większa dowolność, jest to właściwie strój dzienny, z tym, że zarezerwowany na naprawę wyjątkowe uroczystości. Tu warto pamiętać, że jeżeli pan młody zakłada do ślubu surdut, również świadek powinien takowy założyć. Można również poinformować o tym na zaproszeniu, by reszta zaproszonych mężczyzn, również ubrała się w ten sposób.
Dodatki męskie ♦ Garnitur, surdut, smoking ♦ Jak dobrać koszulę ♦ Jak dobrać krawat ♦ Jak powstał krawat ♦ Rodzaje i dobór butów ♦ Targi i pokazy mody ♦